Szkoła nauki jazdy OSK PRODRIVER  

STREFA KURSANTA

Szkolenie na prawo jazdy odbywa się zgodnie z wymogami Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym, Ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (tj. Dz.U. z 2017 r. poz. 978) oraz Rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 13 lipca 2012 r. w sprawie szkolenia osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, instruktorów i wykładowców.

Jak zapisać się na kurs na prawo jazdy i egzamin państwowy - KROK PO KROKU:

ZAPIS NA KURS

zgłaszasz się do wydziału komunikacji swojego Starostwa/Urzędu Miasta po numer PKK (Profil Kandydata na Kierowcę) z orzeczeniem lekarskim, zdjęciem (jak do dowodu osobistego) i dowodem tożsamości (dowód osob. lub paszport). Na nasz kurs możesz się zapisać tuż po otrzymaniu numeru PKK, po wypełnieniu formularza uczestnictwa w naszym Ośrodku lub wysłaniu go na nasz adres email (i ewentualnie dołączeniu zgody rodzica/opiekuna, dla osób poniżej 18 lat). Jeśli posiadasz jakieś zalecenia lekarskie (np. okulary) prosimy o zgłoszenie tego faktu podczas zapisu na kurs.

EGZAMIN WEWNĘTRZNY – W NASZYM OŚRODKU (część teoretyczna + część praktyczna).

Po zakończeniu każdej części kursu (tj. teorii i praktyki) trzeba zdać egzamin wewnętrzny z obu tych części (w naszym Ośrodku): można najpierw zdawać teorię a potem praktykę, albo obydwa jednocześnie: my jednak zalecamy podejść do egzaminu wewnętrznego z teorii (w naszym Ośrodku) a po nim do państwowego tuż po zakończeniu zajęć z teorii, póki wiedza jest świeża. Potem można rozpocząć jazdy – część praktyczną kursu, a po ich zakończeniu zaliczyć egzamin z części praktycznej – najpierw wewnętrzny (w naszym Ośrodku), a po jego zaliczeniu – egzamin państwowy.

EGZAMIN PAŃSTWOWY – W WYBRANYM ODZIALE MORD (skr. od Małopolskiego Ośrodku Ruchu Drogowego) (część teoretyczna + część praktyczna)

Na egzaminy państwowe (zarówno teoria jak i praktyka) możesz zapisać się przez Internet: https://info-car.pl/new/prawo-jazdy/zapisz-sie-na-egzamin-na-prawo-jazdy (samodzielnie albo u nas w Ośrodku z pomocą naszego pracownika) albo osobiście - w wybranym oddziale MORD.

uwaga

pamiętaj, aby na egzamin zawsze stawić się z dokumentem tożsamości (dowód osobisty lub paszport), a dodatkowo dla osób posiadających jakiekolwiek dodatkowe zalecenia od lekarza, trzeba je spełniać w tym dniu (np. okulary – trzeba je mieć przy sobie), pod rygorem odmowy egzaminowania. Dla osób zainteresowanych istnieje możliwość podstawienia naszego pojazdu na egzamin i ewentualnie obecność naszego instruktora, ale trzeba nam to zgłosić minimum 7 dni wcześniej.

Czy można rozpocząć kurs kat A2 i B przed ukończeniem 18 lat?

Tak. Kurs na prawo jazdy kat A2 i B możesz zacząć najwcześniej na 3 miesiące przed ukończeniem 18 urodzin. Na egzamin można się zapisać do miesiąca wcześniej przed 18 urodzinami, ale sam dokument otrzymasz dopiero po osiągnięciu pełnoletności.

Wiek wymagany dla poszczególnych kategorii:
kat. B – 18 lat,
kat. A2 – 18 lat,
kat. A: 24 lata lub 20 lat (20 lat – w przypadku gdy osoba posiada prawo jazdy kat. A2 od co najmniej 2 lat).

Zatem osoby niepełnoletnie mogą rozpocząć kurs w wieku ukończonych 17 lat i 9 miesięcy (w takim przypadku konieczna jest pisemna zgoda rodzica/opiekuna prawnego – do pobrania i do dołączenia przy zapisie na kurs).

 
 

 

 

Jakimi pojazdami można poruszać się z prawem jazdy poszczególnej kategorii?

Prawo jazdy kat. B uprawnia do kierowania:

  • pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu i motocykla,

  • zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy lekkiej,

  • zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy innej niż lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 4250 kg, z zastrzeżeniem: zespołem którego dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 t, może kierować osoba, która zdała część praktyczną egzaminu państwowego, potwierdzoną wpisem do prawa jazd (kod B96),

  • pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM,

  • motocyklem o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3, mocy nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg, lub motocyklem trójkołowym, pod warunkiem że osoba posiada prawo jazdy kategorii B od co najmniej 3 lat.

 
 

 

 

Prawo jazdy kat. A2 uprawnia do kierowania:

  • motocyklem o mocy nieprzekraczającej 35 kW,

  • motocyklem trójkołowym o mocy nieprzekraczającej 15 kW,

  • pojazdami określonymi dla prawa jazdy AM,

  • zespołem pojazdów złożonym z pojazdu określonego dla kat. A2 oraz przyczepy.



Prawo jazdy kat. A uprawnia do kierowania:

  • motocyklem (bez ograniczenia mocy),

  • pojazdami określonymi dla prawa jazdy kat. AM,

  • zespołem pojazdów złożonym z pojazdu określonego dla kat. A oraz przyczepy,

  • motocyklem trójkołowym o mocy przekraczającej 15 kW (minimalny wymagany wiek: 21 lat).

Jak wygląda kurs na prawo jazdy w naszym Ośrodku?

Kurs na prawo jazdy, tak samo jak późniejszy egzamin państwowy, składa się z 2 części: teoretycznej i praktycznej. W naszej szkole możesz bezpłatnie wybrać między teorią w formie wykładów stacjonarnych lub online, na platformie e-learningowej. Chcemy ułatwić Wam zdanie egzaminu już za pierwszym razem, dlatego każdy kursant ma również w cenie kursu zagwarantowany dostęp do materiałów dydaktycznychw formie pełnej oraz w formie skróconej (skondensowanej) – niezwykle przydatnej przed egzaminem, żeby szybko usystematyzować wiedzę i przypomnieć sobie najistotniejsze informacje „w pigułce”): idziemy z duchem czasu, dlatego te materiały możesz dostać zarówno w formie papierowej lub elektronicznej (dla tych z nas którzy są wzrokowcami), a nawet w formie audiobooka (by móc ich słuchać np. w drodze do szkoły czy do pracy).

Aby przystąpić do egzaminu państwowego składającego się z 2 części – teoretycznej i praktycznej, trzeba wcześniej, po zakończeniu każdego kursu (teorii i praktyki) zdać egzamin wewnętrzny z obu tych części w naszym Ośrodku. Warunkiem rozpoczęcia jazd (część praktyczna kursu) jest odbycie kursu teoretycznego, co będzie stanowić potwierdzenie, że kursant wyjeżdżając do ruchu drogowego nie stwarza zagrożenia dla siebie i innych.

Teoria w trybie stacjonarnym na wszystkie 3 kategorie prawa jazdy w naszej szkole (A, A2 i B) obejmuje 30 godzin lekcyjnych realizowanych w naszej siedzibie. Jest to propozycja polecana dla osób chcących w standardowym, spokojnym tempie przerobić cały materiał pod okiem wykładowcy, z wykorzystaniem naszego innowacyjnego sprzętu (symulatory jazdy, alkogogle, narkogogle, strefa pomiaru refleksu i koordynacji, makiety ruchu drogowego), z możliwością bieżącego zadawania pytań i rozwiewania wszelkich wątpliwości. Teoria składa się z 5 lekcji realizowanych w systemie 2 dni / tydzień, które realizujemy w systemie pętli: oznacza to, że kursant może rozpocząć kurs w dowolnym momencie, gdyż każda lekcja jest samodzielnym modułem. Jedno ze spotkań obejmuje kurs pierwszej pomocy. Standardowo kurs teoretyczny realizujemy zatem w 2-3 tygodnie (w zależności od terminu kursu pierwszej pomocy). Co warto podkreślić, na naszych wykładach łączymy teorię z praktyką: to oznacza, że zanim rozpoczniesz jazdy po mieście będziesz mieć okazję do treningu na symulatorach i dzięki temu wypracować w sobie pod okiem wykładowcy na spokojnie, bez stresu, podstawowe umiejętności i odruchy niezbędne u kierowcy. Wykłady odbywają się zwykle we wtorki i środy.

Teoria w trybie online.

Osoby chcące nauczyć się teorii w trybie online zyskują dostęp do platformy e-learningowej na której można przerobić materiał we własnym tempie: dla osób, którym zależy na czasie nic nie stoi na przeszkodzie żeby przerobić materiał nawet przez jeden weekend. Z kolei jeśli godziny nauki czy pracy uniemożliwiają branie udziału w wykładach stacjonarnych można spokojnie w ciągu kilku tygodni przerobić teorię na swoim komputerze czy telefonie w wybranych przez siebie dniach i godzinach).

Teoria we własnym zakresie.

Można również przygotować się do części teoretycznej we własnym zakresie i zapisać na kurs praktyczny do naszego ośrodka po zdanym egzaminie państwowym z części teoretycznej.

Część praktyczna kursu – jazdy

– na kat. A i A2: 20 godzin (zegarowych)

– na kat. B przez 30 godzin (zegarowych).

Dbamy o Twój komfort: w naszym Ośrodku uczysz się jazdy na takich samych modelach pojazdów jak na egzaminie w Krakowie. Będziemy jeździć po placu manewrowym, po mieście (obszar zabudowany) i poza nim, na drogach szybszego ruchu tak, abyś po zakończeniu kursu czuł się pewny swoich umiejętności.

Co nas wyróżnia i dlaczego praktyka u nas jest wyjątkowa? Wiemy, że pierwsze chwile za kółkiem są dla Kursanta stresujące i budzą obawy, żeby skoordynować obsługę pojazdu z obserwacją otoczenia, znaków drogowych i przepisami. Żeby zapewnić Wam maksymalny komfort i bezpieczeństwo podczas naszych zajęć oddajemy do Waszej dyspozycji kilka innowacyjnych symulatorów na których w bezpiecznych warunkach nauczycie się od podstaw sztuki bezpiecznej jazdy i obsługi pojazdu: od wykonywania ćwiczeń egzaminacyjnych na placu po jazdę w mieście i poza obszarem zabudowanym. Dzięki temu nauka jest ciekawa, przyjemna i prawie bezstresowa.

Jak wygląda egzamin państwowy na prawo jazdy?

  • Egzamin państwowy składa się z 2 części: teoretycznej, a po jej zaliczeniu – praktycznej. Aby do niego przystąpić trzeba odbyć kurs i zdać egzamin wewnętrzny w OSK z obu części – teoretycznej i praktycznej (egzamin wygląda tak samo jak późniejszy – państwowy). Na egzamin zapisać można się w wybranym Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego: w Małopolsce są to Kraków (ul. Nowohucka 33a lub Balicka 127), Nowy Sącz i Tarnów (lista ośrodków z odnośnikami i pełnymi danymi teleadresowymi: https://www.malopolska.pl/dla-mieszkanca/transport/prawo-jazdy/adresy-mord).

  • część teoretyczna realizowana jest w formie testów jednokrotnego wyboru przy użyciu komputerów: trzeba zdobyć minimum 68 punktów na 74, są 32 pytania, a czas egzaminu wynosi 25 minut. Dopiero po zdaniu teorii można zapisać się na część praktyczną.

  • część praktyczna polega na:

  • na kategorię B: na wykonaniu na placu manewrowym 3 zadań egzaminacyjnych oraz po ich zaliczeniu – jeździe w ruchu drogowym zgodnie z techniką kierowania i przepisami ruchu drogowego.

  • na kategorię A i A2: na wykonaniu na placu manewrowym 6 zadań egzaminacyjnych oraz po ich zaliczeniu – jeździe w ruchu drogowym zgodnie z techniką kierowania i przepisami ruchu drogowego.

uwaga: Warunkiem przeprowadzenia egzaminu państwowego dla kat. A i A2  jest zapewnienie przez osobę egzaminowaną odpowiedniego stroju ochronnego:

  • obuwia pełnego zakrywającego stopę, wiązanego lub zapinanego na klamry lub zatrzaski lub obuwia typu motocyklowego,

  • spodni z długimi nogawkami,

  • kurtki z długimi rękawami zapinanej na suwak, guziki lub zatrzaski,

  • rękawic zakrywających całe dłonie.

Ponadto warto mieć swój własny kask oraz słuchawki do telefonu lub wbudowany interkom do komunikacji z egzaminatorem.

Szczegółowe informacje o egzaminie państwowym można uzyskać bezpośrednio na stronach Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego:

https://mord.krakow.pl/kategorie-informacji/egzamin/

http://www.mord.tarnow.pl/#!egzaminy/

https://www.mord.pl/index.php/egzaminowanie/zapis-na-egzamin

Szczegółowy opis zadań egzaminacyjnych na placu manewrowym:

– dla kat. B: http://www.mord.tarnow.pl/#!b-zadania

– dla kat. A2: http://www.mord.tarnow.pl/#!a2-zadania

– dla kat. A : http://www.mord.tarnow.pl/#!a-zadania